A felhívás kódszáma: ZFR-ÉMI-TÁV/2020
Rendelkezésre álló keretösszeg: 3 milliárd Ft
- Támogatást igénylők köre:
Kizárólag távfűtéssel ellátott lakásszövetkezetek és társasházak nyújthatnak be pályázatot.
A pályázati konstrukció keretében a statisztikai számjel elemeiről és nómenklatúráiról szóló 21/2012. (IV.16.) KIM rendelet alapján az alábbi szervezetek pályázhatnak:
- 692 Gazdálkodási formakóddal rendelkező szervezetek – Társasházak
- 593 Gazdálkodási formakóddal rendelkező szervezetek – Lakásszövetkezetek
A pályázaton való részvétel feltétele a Társasházak esetén a pályázattal érintett épület, épületrész összes lakásának tulajdoni hányada alapján számított legalább egyszerű szavazattöbbséggel, a Lakásszövetkezetek esetén pedig a pályázattal érintett épület, épületrész összes lakástulajdonnal rendelkező tagok, nem tag – és Lakásszövetkezet tulajdonában lévő lakások esetén a szövetkezet, mint lakástulajdonos – tulajdonosok legalább több mint felének a támogató szavazatával meghozott közgyűlési határozat. Közgyűlési határozat meghozható közgyűlésen vagy írásbeli szavazással.
A pályázattal érintett épület vonatkozásában a nem magánszemélyek tulajdonában álló – Társasházak esetében tulajdoni hányada, Lakásszövetkezetek esetében a lakások darabszáma alapján – lakások százalékos aránya nem haladhatja meg az épületben található összes lakás 50 százalékát.
Felhívjuk a Pályázók figyelmét arra, hogy ugyanazon épületre / épületrészre vonatkozóan csak egy pályázat részesíthető támogatásban, így a pályázat ismételt, módosítási céllal történő benyújtása csak a korábban beadott pályázat visszavonása vagy elutasítása esetén fogadható el.
Támogatásban részesülhetnek mindazon lakások, amelyek magánszemély, önkormányzat, társasházi lakóközösség vagy lakásszövetkezet tulajdonában állnak.
Az épületben elhelyezkedő nem lakás célú helyiségek – üzlet, iroda stb. –, valamint a jogi személynek minősülő, illetve annak nem minősülő gazdasági társaság tulajdonában lévő ingatlanok tulajdonosaira jutó költségek fedezetére támogatás nem vehető igénybe.
A pályázat szempontjából nem minősül lakáscélúnak az a helyiség, mely az ingatlan-nyilvántartásban nem lakásként van nyilvántartva (például: üzletek, irodák, raktárak és az ezen helyiségekhez tartozó garázsok).
Pályázhatnak hagyományos technológiával készült épületek is, azzal a feltétel, hogy távhővel ellátott épületek legyenek.
Azon épületek / épületrészek korszerűsítése kapcsán, amelyek a ZFR-TÁV/2019 pályázati alprogramban támogatásban részesültek, jelen pályázati kiírás keretében támogatás nem igényelhető.
- Támogatható tevékenységek:
Jelen pályázati kiírással a kimutatható energia-megtakarítást és CO2 kibocsátás csökkenést eredményező, távhőszolgáltatásban érintett fűtési rendszerek korszerűsítése, felújítására irányuló beruházások támogathatóak. A fűtési rendszer teljes körű (a jelen kiírásban az önállóan támogatható tevékenységek valamelyikét és az önállóan nem támogatható, választható tevékenységeket teljes körűen tartalmazó) korszerűsítése esetén a támogatás nyújtásának feltétele az épület hő központjában mért, időjárásra korrigált hő fogyasztás legalább 10%-os mértékű energiafogyasztás csökkentésének vállalása a Pályázó részéről, mely vállalás igazolására a korszerűsítést követő monitoring időszak alatt benyújtandó, Távhő szolgáltató által kiállított dokumentumok szolgálnak.
2/A) Önállóan támogatható tevékenységek:
- Okos mérésre alkalmas – és a díjfizetők számára a fogyasztási adatokhoz történő napi, de legalább heti szintű hozzáférést lehetővé tevő – fűtési költségmegosztó rendszer kialakítása az okos költségmegosztók és a rendszerhez tartozó adatgyűjtők felszerelésével együtt;
A projekt keretében felszerelt okos költségmegosztók és a rendszerhez tartozó adatgyűjtők együttes anyag- és munkadíj költségének, valamint a radiátorok darabszámának hányadosa nem haladhatja meg a bruttó 10.000 Ft-ot, ellenkező esetben az ezt meghaladó rész a támogatás összegének megállapítása szempontjából nem kerül figyelembe vételre, azaz nem elszámolható költségnek minősül.
- Amennyiben az épületben már üzemelnek okos mérésre nem alkalmas költségmegosztók, úgy ezek teljes körű cseréje okos mérésbe kapcsolt költségmegosztó rendszerre;
A projekt keretében felszerelt okos költségmegosztók együttes anyag- és munkadíj költségének, valamint a radiátorok darabszámának hányadosa nem haladhatja meg a bruttó 10.000 Ft-ot, ellenkező esetben az ezt meghaladó rész a támogatás összegének megállapítása szempontjából nem kerül figyelembe vételre, azaz nem elszámolható költségnek minősül.
- Amennyiben az épületben már beszerelésre kerültek okos mérésre alkalmas költségmegosztók, de az adatgyűjtők beépítése nem történt meg úgy az adatgyűjtő-rendszer felszerelése és az okos költségmegosztó rendszer kialakítása.
A projekt keretében az adatgyűjtő rendszer felszereléséhez és az okos költségmegosztó rendszer kialakításához kapcsolódó együttes anyag- és munkadíj költségek, valamint a radiátorok darabszámának hányadosa nem haladhatja meg a bruttó 3.000 Ft-ot, ellenkező esetben az ezt meghaladó rész a támogatás összegének megállapítása szempontjából nem kerül figyelembe vételre, azaz nem elszámolható költségnek minősül.
Amennyiben egy készülék, támogatható tevékenység a meghatározott felső korlátnál magasabb áron kerül beszerzésre, a költségkorlát feletti összeg nem elszámolható költségnek minősül. Okos fűtési költségmegosztók felszerelése helyett elfogadható, amennyiben az okos költségmegosztó funkciót ellátó okos hőmennyiségmérők kerülnek beépítésre.
Az önállóan támogatható tevékenységek támogatásának előfeltétele, hogy a Pályázó nyilatkozik arról, hogy az alábbiakban felsorolt, „Önállóan nem támogatható tevékenységek” közül legalább az a)-e) alpontokban foglalt tevékenységeket már megvalósította vagy jelen pályázattal párhuzamosan kivitelezi azt.
2/B) Önállóan nem támogatható tevékenységek:
- Csőrendszer egycsöves rendszerről kétcsöves rendszerűvé, vagy legalább átkötő szakaszossá történő átalakítása, korszerűsítése és/vagy szigetelése;
- Az épület fűtési rendszerének hidraulikai egyensúlyát biztosító szerelvények (különösen a „strangszabályozók”) felszerelése;
- A fűtési rendszer strangjainak hidraulikai beszabályozása;
- A lakások hőleadóinak egyedi szabályozását biztosító radiátorszelepek (termosztatikus radiátorszelepek) és automatikus működésű állítóművek (pl. „termofejek”) beszerelése;
- Kétcsöves fűtés esetében visszatérő csavarzatok, egycsöves fűtés esetén golyóscsapok felszerelése;
- Legalább a legnagyobb fűtőfelületű hőleadóra kötelező jelleggel okos termosztatikus fej6 felszerelése;
- Meglévő radiátor(ok) új alumínium radiátor(ok)ra történő cseréje (radiátorok beépítése a szükséges fűtővíz-hőmérséklet megtartása vagy csökkentése mellett);
- A korszerűsítésre vonatkozóan kötelezően előírt, 3. sz. melléklet szerinti tartalommal ellátott tervdokumentáció elkészítése, amennyiben az a), b), c), d), e), f) vagy g) pontokban szereplő tevékenység megvalósítására kerül sor;
- Egyéb felmerülő szakértői, engedélyeztetési költségek és egyéb, az átvétellel kapcsolatos szakhatósági költségek a számviteli törvény szerinti számla alapján;
- Műszaki ellenőr költsége az elszámolható kivitelezési költség maximum 3%-ának erejéig.
- A támogatás mértéke, összege:
A támogatás maximális mértéke az elszámolható bruttó költségek 50 %-a.
A támogatás összege minimum 150.000 Ft, maximum 75.000.000 Ft.
- További korlát a támogatás maximális mértékének meghatározása során:
A támogatás maximális mértéke lakásonként 400.000 Ft.
- Benyújtás határideje:
Pályázatot elektronikusan 2021. március 16. 10:00 órától a Támogatónál rendelkezésre álló forrás kimerüléséig, de legkésőbb 2021. augusztus 31-ig lehetséges benyújtani.